December 20, 2008

The Girl With The Short Hair

Last year I went from that was down below the middle of my back, to a really bad short japanese-boy-rockstar cut. My hair grows fast so while I was mortified & stuck with pinning it back and trying to tie it up in all sorts of ways, with ribbons and clips, it eventually grew back to past my shoulders by September of this year. Being stuck with thick, thick hair I got fed up and went to go get it cut again into a straight across, above the shoulders/longish bob.

Then, I went home and chopped it all off to have it super short in the back, with an A-line cut in the front. Kind of like Victoria Beckham, but less extreme and shorter. How does it feel? Totally awesome. Here are some cuties that might inspire you to cut it short.
The best part is that you figure out fun ways to do your hair, it's just easier to take of! Best part? If you can work the curling iron and get a bunch of curls, it's completely adorable. It definitely becomes a deciding factor on how you style your outfits.

What are your thoughts on girls with short hair?

As for my next hair cut? I'm definitely going to go for a Shannyn Sossamon look.


Image Source: Garance Dore

152 Comments:

Anonymous Anonymous said...

Yep, I think short is the way to go. So cute stylish and sassy.

12/20/2008 6:30 AM  
Blogger wool and misc said...

nice short shots, thanks!

12/20/2008 7:17 AM  
Blogger Nicole P. said...

I love, love, love the Shannyn Sossamon look. A few years ago I kept trying to do her look with the short bangs and back with the random long sides/side burn areas.

12/20/2008 9:34 AM  
Anonymous Anonymous said...

I love the second picture and am considering something similar. Short, shaggy and chic. Kind of playful and easy.

12/20/2008 10:12 AM  
Anonymous Anonymous said...

As pretty as short hair is, I could never bring myself to cut my hair. It makes me feel feminine and beautiful and I could NEVER imagine myself without it.

Right now, my hair is about two inches below my shoulders - and it's taken two years to grow back from collarbone length. I know that if I ever cut it drastically short (like in your photos), I'd be stuck with an awkward half-grown-out look for years. :/

12/20/2008 11:40 AM  
Blogger Leah said...

I have a 'pob' right now. I've also had the Shannon Sossamon cut, and it's really fun. I would highly recommend it.

12/20/2008 12:05 PM  
Blogger 50two said...

i cut my hair short last week just cause i was feeling impulsive. and because i was being irrationally impulsive i cut it myself. dont know if that was a good idea or not but anyway, this post made me realise there were so many nicer ways i could have cut it :(

12/20/2008 12:08 PM  
Blogger italktrash said...

I love this post! I cut my hair super short almost a year ago and it is the best decision I have ever made hair-wise. It's so easy to take care of and since the styling is minimal, it always looks awesome.

12/20/2008 12:14 PM  
Blogger About Me said...

The girls look a lot more liberated because hair is kind of like a trap. A lot of women feel too attached to their hair, when they really should let go. i really like the 2nd to the last cut.

12/20/2008 2:05 PM  
Blogger Amber Lucas A Mused Blog said...

E! You cut your hair!! Awe! (lol, I never saw it long....)

I absolutely adore the last picture. I wish I had the nerve...I bet you will make it look amazing.

12/20/2008 2:10 PM  
Blogger No said...

I wanted to do the Sossamon cut for the longest time but I ended up changing it and making it something different :-) I had waist-length hair and chopped all of it off in favour of a faux hawk and I don't regret it one bit :-)

12/20/2008 2:10 PM  
Anonymous Anonymous said...

I adore short hair and thinks it really brings a lot of attention to all the beautiful features that everyone sports. I've tried the victoria beckham like cut without going too extreme and loved it but its been ages since I've had long hair and am reveling in it. Though the cut 2nd from the top I'd really love to have. Kudos to everyone that does short hair!

12/20/2008 3:29 PM  
Anonymous Anonymous said...

Going short was the best decision I've made in a long while. I went from about 4-5 inches below the shoulders to something similar to the second picture. And I love it. It's starting to grow back a little bit now so I have to decide what I'm going for next.
I can't believe I was first unsure about going short.

12/20/2008 11:09 PM  
Blogger The Girl said...

Love it!!

12/21/2008 12:15 AM  
Blogger Paulina said...

Lots of people I know have been cutting their hair short, including me! I love it, I don't even have to brush it anymore (it's curly) and I get lots of complements.

12/21/2008 1:55 AM  
Blogger Jennifer said...

I love the last three photos, but the very last one is brilliant!

12/21/2008 3:07 AM  
Blogger The Glossy Editor said...

hmm i've been rocking a bob for a long time - but have recently had a yen for something more "Karla" styles from Karla's Closet - now just need some courage

12/21/2008 5:25 AM  
Anonymous Anonymous said...

The problem with having short hair is you have to go for a cut every couple of months to keep it stylish.

12/21/2008 11:11 AM  
Blogger evita nuh said...

short hair rocckkss!!!!

12/21/2008 4:20 PM  
Anonymous Anonymous said...

As with many things that make women look beautiful: They are not as practical. I personally love long hair on women. It is just more female. But the shown cuts are also lovely.

12/21/2008 6:19 PM  
Anonymous Anonymous said...

OP. DR. TEOMAN DOĞAN
ESTETİK PLASTİK CERRAHİ UZMANI
estetik,burun estetiği, göğüs estetiği, plastik cerrahi

Estetik cerrahi sohbetleri

“En muzur sorular”

Biliyorsunuz estetik cerrahi artık çok popüler oldu. Ayıplar kalktı, burun estetiği sonrası alçılı burunlar ile alışverişe çıkmak neredeyse “havalı” oldu. Biz estetik cerrahlara da ilgi dorukta. Her ortamda köşelere çekilip soru yağmuruna tutuluyoruz. Lütfen yanlış anlaşılmasın, hiç şikâyetçi değilim bu durumdan. İşte en hoşuma giden sorular ve bu sporular etrafında gelişen sohbetlerden bazıları: Estetik cerrahi, Estetik

* “Ben aslında estetiğe karşıyım” diye başlayan sorular, favorim. göğüs estetiği

Bazen, “Evet ben de karşıyım” diyorum (!)… estetik

* Eşimin haberi olmadan göğüslerime silikon taktırsam ne olur?” ya da “Şu yağları alsanız eşim anlar mı?” sorusu da zor bir soru.

“Anlamazsa eşinizi lütfen boşayın” demek en dürüst yaklaşım olur ama her zaman bu kadar açık sözlü olamıyor insan. estetik

* “Ben kaç yaşındayım sizce?” estetik

Bu cevap vermeyeceğim diye tövbe ettiğim bir sorudur Estetik. Eğer doğru söylersem büyük bir alınganlık oluyor, hele ki fazla söylersem yandım. Ama tersi olur da genç bir yaş ağzımdan çıkarsa bu seferde işe yaramaz bir plastik cerrah olduğum düşünülüyor. Gerçi bu gene de size küsülmesinden daha iyi. estetik

* “Çok genç gözüküyorsunuz, kaç yaşındasınız, kaç ameliyat yaptınız?” estetik

Kırkıma geliyorum estetik. Her on senede 10 kilo alıyorum ve artık sörf yaparken bile yaşlandığımı hissediyorum. Oğlum baba “Başın niye kel ?” diyor. Ameliyatlar, kaç ameliyat yaptım ben de bilemiyorum Estetik Cerrahi. Binlerce. Bazen düşünüyorum, ne kadar çok ama ne kadar kadar çok insanı ameliyat ettim. Depremden sonra bir tek günde irili ufaklı 12 ameliyat yapmıştım. Genç gözükmek yine de iyi bir şey. Bu sorudan memnunum.

* “Teomancım sence benim göbeğime estetik lazım mı?”

Uzun bir masa, bir akşam yemeği, gayet nezih bir restoran. Soruda bir sorun yok, sadece bir hanımın göbeğini burada açması ilgi çekiyor. Sanki herkes bize bakıp beni tanıyor ve “cık cık” yapıyor gibi hissediyorum.

* “Sizde Burun estetiği var mı?

Yorum yok!

* “Amerika’dan mı geldiniz?”

Efendim ben bütün ihtisasımı burada, ülkemde yaptım, diplomalarımı hep buradan aldım. Sadece belli dönemlerde gittim Amerika’ya, iyi bulduğum büyük hocaların yanına gittim, belli konuları özellikle öğrenmek için. Her seferinde de ülkeme geri geldim.

* “Eşinize estetik yaptınız mı?”

Hayır ihtiyacı yok.

* “Ben sizin anneniz olsam bana bu estetik ameliyatını önerir miydiniz?”

Evet önerirdim. Prensip olarak anneme önermeyeceğim hiç bir şeyi size de önermem. estetik

* “Hangi ünlüleri ameliyat ettiniz? N’olur söyleyin bakın aramızda kalacak”.

Bu genellikle röportaj sorusudur ve teyp ya da kamera basbayağı açıktır estetik. Cevabım da sabittir. “Ünlülerde insan, onların da hasta mahremiyetleri var. Nasıl size söylerim? Sakın yanlış anlamayın aramızda kalacağına elbette eminim.” estetik

* “Hangi ünlüleri güzel buluyorsunuz, örneğin X in dudakları sizce altın oranlara uyuyor mu?” Estetik

Eyvah. Ben genellikle bu ünlüyü tanımıyor olurum. Muhtemelen ben ameliyattayken ünlenmiştir ve ben yine ameliyattayken çeşitli skandallar ve aşk üçgenleri içerisinde ünü pekişmiştir. Hülya Koçyiğit, diyorum bu soruya Estetik. Benim en çok beğendiğim ünlü o. Hele ki en eski filmlerinden birisini seyrederseniz bir insanın ne kadar güzel olabileceğine hayret edebilirsiniz. Aynı şey Cüneyt Arkın’ın en erken filmleri için de geçerli. Gerçekten mükemmel! Estetik

* “Benim burnum ameliyatlı mı? Bakalım bilebilecek misiniz?” Estetik

Bu da tövbe ettiğim bir soru. Evet derseniz sizden nefret edilecektir, hayır cevabı ise listeden silinmenize neden olur.

* “Ben estetik burun estetiği yaptıracağım, kimi tavsiye edersiniz?”

Çok moral bozucu bir soru. Güvenilmemek, hatta yok farz edilmek çok zor. “Sizi Amerika’ da yanında çalıştığım hocam var ona yollayayım” diyorum, “dünyanın en iyisidir”. Bu cevapla bir derece durum düzelebiliyor.

* “Bütün estetikli burunları ben anlıyorum, hepsi çok kötü”.

Peki ya anlayamadıklarınız da varsa? Belki çevrenizde ki birçok insanın burnu ameliyat edilmiş ama siz fark etmiyorsunuz.

* “Ben estetik botoksa karşıyım”. “Neden karşısınız? , “Çünkü maske gibi yüzleri oluyor, hemen anlıyorum ben”.

Peki Estetik botokslu olduklarını nereden biliyorsunuz? Belki bu gördüğünüz ve beğenmediğiniz yüz şeklinin botoks ile ilgisi yok, ki gerçekten de yok. Bana kızıyorlar. “Yok yok var, ben biliyorum, maske yüz oluyor” cevabını alıyorum genellikle. Bu safhada bir şey söyleyemiyorum.

Mesleğimi çok seviyorum. Herhalde başka hiç bir işi bu hevesle yapamazdım ve estetik plastik cerrah olmasam kendimi eksik hissederdim. Sadece yaptığımız bu işin bilimsel temelleri olduğunu ve gerçekten çok emek vererek bu yere gelebildiğimizi anlatamamak bazen zor oluyor. Ama bu da bizim işimizin bir parçası. Siz yine de bana sormak istediğiniz her şeyi sorun estetik . Sorunuzun içten ve gerçek olacağını biliyorum. Ameliyattan başımı ilk aldığım zaman sizi cevaplayacağım. teoman doğan

12/21/2008 10:08 PM  
Blogger svetlanaplanets said...

Amazing pics!!!!!!

PS: How you do for not making
full size of photo?

12/21/2008 11:06 PM  
Anonymous Anonymous said...

I think it is ridiculous that long hair makes women seem more feminine or "female" as someone said. My vagina and boobs make me female. I've loved having long hair, but I've also loved having Shannyn Sossamon hair. My love for them has been equal, but in the end the short hair wins because it is sooo much easier to manage (especially since I have to wash my hair everyday). I was devastated and actually cried when I chopped 18 inches off my hair to a Sossamon length. I felt unfeminine and got a negative reaction from most guys who would tell me they prefer long hair. I vowed to never cut it again until it was long. 18 months later, my hair reached 2-3 inches below my shoulder and I chopped it myself last week on impulse. I feel liberated!! I'm loving this classic 'bob' look.

12/22/2008 6:01 AM  
Anonymous Anonymous said...

Girls with short hair are sexy. No doubt about it. I don't know why we don't see more women on tv with short hari. Just because their hair is short, does not make them less feminine then women with long hair. Women learn how to give head

12/22/2008 2:15 PM  
Blogger SohoAccessories said...

girls with short hair are looking beautiful..i like the hair style of the second girl...

PS: I have initiated an idea to create a fashion and style blogroll where bloggers from the jewelry, fashion, style and beauty could participate.
All you need to do is to add my blog link to your blog and i'll do the same.
That way, we could have a mutual partnership and we could refer visitors to each other's blog.
Please let me know if you would be interested.

Thanks!
Barbara and Ellen
The Gals at SoHo"
http://sohoaccessories.blogspot.com

12/23/2008 2:46 AM  
Blogger Baybay Mama said...

I love the way these cuts look but I just don't think I could cut my hair:)

12/23/2008 4:11 AM  
Blogger Angela said...

i cut my long long hair to a bob cut a couple of months ago and i am debating if i want to grow or cut again.

12/23/2008 7:39 AM  
Anonymous Anonymous said...

Yes, that's true - short hair is lovely. But only the girls think that way. 90% of the guys hate girls with short hair :)

12/23/2008 7:40 AM  
Anonymous Anonymous said...

I envy those who have the courage and the face shape to pull off short hair. Wish I had both!

12/23/2008 9:20 AM  
Blogger dee said...

i love shannyn's hair! i'm sporting a short hair now like antm's mckey. really easy to take care of. no fuss. :D

12/23/2008 1:31 PM  
Anonymous Anonymous said...

I love that haircut. The first time I saw her in a movie with that hair cut, I was amazed at the way she pulled it off. I think if you are small, dainty, and cute with a pretty face this will work. If you are a bigger girl, it usually ends up looking like you are into chicks...just sayin.

12/24/2008 12:38 AM  
Blogger www.StatementsofFashion.wordpress.com said...

My best friend, who is male, told me a woman's neck is one of her most sexy parts....Just my two cents.

I cut my hair super short (despite my boyfriend's pleas!) and loved it. Although I disagree that short hair is easier. I just ended up trading less time with the blow dryer for more time with the curling iron.

My long hair (3 inches past my shoulder) is sooo easy. Just blow dry and go - 10 minutes.

12/24/2008 3:00 AM  
Anonymous Anonymous said...

I love the way the last cut looks! Although, I could never cut my hair that short. I had super-long hair last year (waist length, maybe longer.) Then, after a bad day, I just asked my friend to cut it right then and there to collarbone length. It took me a LONG time to get used to (I cut it in June, but I've only really started being able to style it well this winter.) That's absolutely as short as I could imagine it right now, but maybe one day...

12/24/2008 3:09 PM  
Anonymous Anonymous said...

So true, Ina. I'm a dude, and I really don't like short haircuts on women. Other women seem to go ga-ga over others who chop their hair. I can't imagine why. Competitiveness? No matter what some say, long hair is seen as mysterious, elegant and yes, feminine to most guys. Body parts make a woman female, but other qualities, including sensuous hair, make her feminine. Troy

12/25/2008 5:09 AM  
Anonymous Anonymous said...

I think women admire other women who cut their because they wouldn't have the guts to do it themselves. Short hair can look great on someone if the cut flatters their face. I personally would never cut my hair short because it would look terrible with my face, but on the right person it can be so fabulous.

12/26/2008 11:17 AM  
Anonymous Anonymous said...

i really love the look of short hair, my sister has short hair kind of like that last one but more straight. i don't think it would work for my face shape though.

12/27/2008 1:08 PM  
Blogger Project blog said...

I actually just chopped off 9 inchs of my locks and now have something similar to pic #1 but with bangs and I adore it!!!!!!!!!!! but if you are going to chop chop chop be sure to donate I did so give yourself a new look and give hope to someone else!

12/28/2008 11:10 AM  
Blogger Shari said...

I cut my hair 2 weeks ago after seeing Lily Allen on the cover of Nylon. My bob's more even than her layered look. Some of my friends and family kind of freaked out when they saw it because they're so used to me with long hair. I'm going to layer it before next semester starts. Can't wait!!!

12/30/2008 3:57 AM  
Anonymous Anonymous said...

I always want to cut my hair but too afraid to do it though, my hair is really long, nearly down to my bum!! All my friends beg me to cut it lol I love Victoria Beckham's new hair style but my boyfriend doesn't like it... Go you all brave girls who has a fabulous short hair style!!

1/04/2009 6:22 PM  
Anonymous Anonymous said...

i think short hair is cute, and i am sure lots of guys do too. plus, not like it really matters what guys think anyway. our job is not to please them. if some guy is going to judge you and act rude just because of your hair, well he's a jerk anyway! :)

1/11/2009 5:59 AM  
Blogger fallingUPhill said...

I ADORE GIRLS WITH SHORT HAIR. IVE BEEN WANTING TO CUT MY HAIR FOR YEARS BUT I DONT THINK I HAVE THE FACE FOR IT. O WELL, ILL JUS PRAISE THOSE THAT DO....LOL

1/16/2009 6:49 AM  
Anonymous Anonymous said...

Good page!

Wholesale jewelry
Fashion jewelry
Titanium jewelry
Trendy jewelry

1/21/2009 5:30 PM  
Blogger me said...

OH GOD I looooove the hair!
I used to have short hair for years, but it's a hell to keep it - my hair grows quick.

2/02/2009 1:57 PM  
Anonymous Anonymous said...

For most of us guys we can like both girls with short and long hair.
Very short hair girls isa very sexy and exciting ang just draws you towards there necks but it als very glamourous to see very feminine long styles on girls - Some short haired girls look very boyish so I think girls have to carefull - Men are attracted to more than vaginas and boobs I like the waya womens face looks to I get a kick out of a women with nice looking hair wether its short or long - Long term I would want my girlfriend to have long hair though I notice that older women who have long hair look very nice.
I like girls necks very much and somtimes really love girls with very nice short napes but I love very long girly hair - I took at look at Kate Beckisale with short hair and then saw her latest very long hircut and I must admit I hate hate her with short hair wearas at her age with lonf hair now she's such a babe.
Girls do not abandon your long locks completly it would be a sad world with girls all haveing boyish crops I have seen the fashions go around many time and I am afraid long hair rocks.

2/02/2009 9:08 PM  
Anonymous Anonymous said...

beautiful

2/20/2009 11:01 PM  
Anonymous Farida said...

Hey HG and BG! Wow, I totally feel you. In the beginning of the year, I had hair down halfway of my back, and I chopped it all off (well not ALL) to a Victoria Beckham inspired bob. It was great. No matter what I wore, it added instant chicness. For the first few weeks I straitened it every time I went out, because it looked awkward when it was curly as it was short at the back and longer in the front, but after a while, like now, it is medium length, and looks funky and sassy naturally curly. I think if someone wants to update their look, short and sweet is the way to go, but usually it looks better with petite people and not round faces. The short cut really ties in hair and fashion. If your interested in reading more about fashion, please feel free to visit my blog at http://www.home.acs.sch.ae/users/FaridaFawzy/. Thank you so much for a great blogpost, and yeah, go for the Shannyn Sossamon look, gorgeous.

4/14/2009 1:05 PM  
Anonymous Anonymous said...

Thank you for the wonderful effort

إني تذكـرت والذكرى مؤرقـة *مجـداً تلـيدا بأيـدينا أضعـناه

أنَّى اتجهتَ للإسـلام في بـلـدٍ * تجْده كالطيرِ مقصـوصًا جناحـاه

كـم صرفتنا يـدٌ كنـا نـصرفها * وبات يـملكنا شعب مـلكناه

بالله سل خلف بحر الروم عن عرب * بالأمس كانوا هنا واليوم قد تاهوا

وانزل دمشق وسائل صخر مسجدها * عمن بناه لعل الـصخر ينعـاه

هذى معـالم خرس كـل واحـدة * منهن قامت خطيبـا فاغرا فـاه

الله يعلم ما قلبت سـيرتهم يومـا * وأخطـأ دمـع الـعين مـجراه

يا من يرى عمـراتكسوه بردته * الزيت أدمٌ لـه والكـوخ مـأواه

يهتز كسـرى على كرسيه فرقـا * من خوفه ، وملوك الروم تخشـاه

يا رب فابعث لنا من مثلهم نفـرا * يشـيدون لـنا مـجدا أضعنـاه

7/05/2009 8:51 PM  
Anonymous Anonymous said...

Thank you for the wonderful effort

إني تذكـرت والذكرى مؤرقـة *مجـداً تلـيدا بأيـدينا أضعـناه

أنَّى اتجهتَ للإسـلام في بـلـدٍ * تجْده كالطيرِ مقصـوصًا جناحـاه

كـم صرفتنا يـدٌ كنـا نـصرفها * وبات يـملكنا شعب مـلكناه

بالله سل خلف بحر الروم عن عرب * بالأمس كانوا هنا واليوم قد تاهوا

وانزل دمشق وسائل صخر مسجدها * عمن بناه لعل الـصخر ينعـاه

هذى معـالم خرس كـل واحـدة * منهن قامت خطيبـا فاغرا فـاه

الله يعلم ما قلبت سـيرتهم يومـا * وأخطـأ دمـع الـعين مـجراه

يا من يرى عمـراتكسوه بردته * الزيت أدمٌ لـه والكـوخ مـأواه

يهتز كسـرى على كرسيه فرقـا * من خوفه ، وملوك الروم تخشـاه

يا رب فابعث لنا من مثلهم نفـرا * يشـيدون لـنا مـجدا أضعنـاه

7/05/2009 9:09 PM  
Anonymous seo india said...

she looks very nice

8/04/2009 12:59 PM  
Anonymous Anonymous said...

酒店經紀人,
菲梵酒店經紀,
酒店經紀,
禮服酒店上班,
酒店小姐兼職,
便服酒店經紀,
酒店打工經紀,
制服酒店工作,
專業酒店經紀,
合法酒店經紀,
酒店暑假打工,
酒店寒假打工,
酒店經紀人,
菲梵酒店經紀,
酒店經紀,
禮服酒店上班,
酒店經紀人,
菲梵酒店經紀,
酒店經紀,
禮服酒店上班,
酒店小姐兼職,
便服酒店工作,
酒店打工經紀,
制服酒店經紀,
專業酒店經紀,
合法酒店經紀,
酒店暑假打工,
酒店寒假打工,
酒店經紀人,
菲梵酒店經紀,
酒店經紀,
禮服酒店上班,
酒店小姐兼職,
便服酒店工作,
酒店打工經紀,
制服酒店經紀,
酒店經紀,

,

9/28/2009 2:46 PM  
Anonymous Anonymous said...

Poptropica
Free Ringback Tones
Mineral Supplements
Vitamin Shoppe
Value City Furniture

10/11/2009 9:21 PM  
Anonymous Anonymous said...

Louis Vuitton,LV Luggage,LV Wallets,LV Agendas,LV Belts,LV Shoes,LV Accessories,Gucci,Gucci Wallets,Gucci Shoes,Marc Jacobs handbags,Marni handbags,Miu Miu handbags,Mulberry handbags,Prada handbags,Thomaswylde handbags,TOD handbags,Bottega Veneta handbags,D&G handbags,Dior handbags,YSL handbags,Coach handbags

10/18/2009 11:01 AM  
Anonymous Anonymous said...

牙醫,植牙,矯正,矯正牙齒,紋身,刺青,創業,批發,皮膚科,痘痘,中醫,飛梭雷射,毛孔粗大,醫學美容,痘痘,肉毒桿菌,seo,關鍵字行銷,自然排序,網路行銷,自然排序,關鍵字行銷seo,部落格行銷,網路行銷,seo,關鍵字行銷,自然排序,部落格行銷,網路行銷,牛舌餅婚紗台中婚紗,腳臭,腳臭,腳臭,腳臭,腳臭,腳臭,腳臭,腳臭,高雄婚紗,街舞,小產,雞精,紋身,刺青,性感,辣妹,雷射溶脂,雙下巴,抽脂,瘦小腹,微晶瓷,電波拉皮,淨膚雷射,清潔公司,居家清潔

10/30/2009 4:43 PM  
Blogger AMIT said...

Short Hair suits on only few types of girls.

Lingerie forum

11/09/2009 4:15 PM  
Anonymous Anonymous said...

Bedroom Decoration Ideas, Bathroom Decorating Ideas, living room decorating ideas , Dining room decoration, Home Accessories, Home Lighting Ideas , Home Office Ideas , Kids Room Decor , Rug Art & Design, Storage Ideas , Wall and Ceiling Art , Kitchen Design Ideas

12/04/2009 4:15 AM  
Anonymous Anonymous said...

Stylish Eve offers fashion sketches, home decoration ideas, home improvement ideas for home and gardening plus recipes, handmade crafts, family care, Arts , Fashion and Style , Body care and makeup , hand and nails care , hairstyles and hair care , home decorating , animated greeting cards , flash greeting cards , Oil and Watercolor Painting , Pencil and Portrait Drawings , Fashion and Beauty , Handmade Accessories , Appetizers and beverages recipes , Desserts recipes , Main Dishes , Pastries and sandwiches recipes , as well as painting and drawing .

12/04/2009 4:16 AM  
Anonymous cosmetic dentists edinburgh said...

I like the Korean looking girl with short girl. She is very lovely.


dentists edinburgh

12/06/2009 6:48 PM  
Anonymous Anonymous said...

Классные мультики мультфильм на кинозоуне.
электронная почта без регистрации

1/31/2010 9:22 PM  
Anonymous Anonymous said...

Мультфильмы онлайн

3/03/2010 1:14 AM  
Anonymous beautiful sexy eyes said...

Woow...really beautiful girls.. I truly loved reading your post. Thanks!

life 7 hot
Sexy36
tattoo designs
pretty girls
celebs pages
beautiful sexy eyes
sexy lingerie
beauty sexy asian
hot cheerleaders pictures
Sexy Beautiful 007

5/16/2010 1:06 PM  
Anonymous Anonymous said...

коттедж
восстановление зрения
зеленый лазер
электрошокер

7/15/2010 5:14 PM  
Anonymous Anonymous said...

зеленый лазер
электрошокер
товары мини камеры
товары народного потребления

8/09/2010 4:23 PM  
Anonymous Jeans said...

Buy Jeans and Fashion Jeans online only at our clothing store!
JeansPilot blogspot

Jeans Clothing Store

9/26/2010 11:24 PM  
Blogger Unknown said...

Beautiful and Gracious Pictures :)
Vitadigest

7/29/2011 7:32 PM  
Anonymous Anonymous said...

You have to give huge credit to Norwich City,

8/14/2011 2:32 PM  
Anonymous Hot Wallpapers said...

Get your Girls Wallpapers,Adriana Lima Wallpapers,Angelina Jolie Wallpapers,Ashley Greene Wallpapers,Britney Spears Wallpapers,Brooklyn Decker Wallpapers,Cheryl Cole Wallpapers,Elisabetta Canalis Wallpapers,Emily Atack Wallpapers,Emma Watson Wallpapers,Frankie Sandford Wallpapers,Hayden Panettiere Wallpapers,Irina Shayk Wallpapers,Jessica Alba Wallpapers,Katrina Kaif Wallpapers,Hot Wallpapers for free now.

9/09/2011 12:46 AM  
Anonymous Frederick said...

For my part one and all ought to look at it.
steel building

11/05/2011 11:14 PM  
Blogger Uno said...

On the tiny bike, it has wheels like those used with children running, my new neighbor - a young skinny sticks - is trying to get in some cycling of loads marginally difference on the field.
----------
Passages MalibuMichele Deco Diamond replica

11/14/2011 4:34 PM  
Blogger Uno said...

I love how each person discover and to recommend to the drawings emotions and thoughts. See the picture, as can go into the draw hearts with his soul.car hire airportrestaurants chelsea

11/15/2011 1:52 PM  
Blogger Uno said...

her and whispered questions did not understand what made ​​them stop. They stand looking at him angry and then pull together a run on, everyone is clear on insecurity.

-------------
Igrewebsite how to make

11/19/2011 4:18 PM  
Blogger Uno said...

That day is a sunny day weak, cloudy sky Clouds Sometimes the shadows in the mirror without Jaejoong. Sometimes the shadows in the mirror, only Yunho. Black.
rancho sahuarita homeswholesalepromotional caps

12/05/2011 10:39 PM  
Anonymous Duncan said...

It will not succeed as a matter of fact, that is what I consider.
size of business card | Vancouver airport | first time anal

12/15/2011 11:50 PM  
Blogger Unknown said...

"I know it was somewhere around here that it fell off. Anybody see it yet?"
Australia Shoesused ophthalmology equipment

1/03/2012 2:27 AM  
Blogger Uno said...

Nuanced voice higher, faster and a little faster than normal heart beat. Prove you are very interested in such problems. And finally ...
herbal blendPisk & paddle

1/04/2012 12:44 PM  
Blogger Uno said...

why did you come with me, or why do I follow you. It was like they told me to die, and bring it in person so melancholy, buried with his tombstone the torment that they bring. To avenge the slope I demolished the abandoned children.
fine jewelryovercome anxiety

2/01/2012 12:41 AM  
Blogger CuteGirl said...

The European Commission has welcomed the Greek parliament's decision to approve tough new austerity measures.

Economics commissioner Olli Rehn urged Greek officials to "take ownership" and fully implement the reforms, demanded by the EU in return for a huge bailout.
กาญจนบุรีfans and ait conditioners

2/13/2012 11:44 PM  
Blogger Liverp0Ol-FC said...

Liferayanger management class

After having done enough revision, Minh decided to try his luck at the 2008 university entrance exams in Hue with hopes of getting into the Architecture faculty at the university, but unfortunately he did not pass. Again, in 2010, Minh went for the entrance exams for the Physics faculty at Hue University of Sciences.

2/19/2012 12:55 AM  
Blogger Uno said...

the residence hall waiting for the rain, the ship sank in the display of white water loudly call each other by voice fatigue. Still, I believe is going on Yunho
prom dressesIgre igrice

2/25/2012 4:14 PM  
Blogger Mr,Bean said...

Hayes found his services requested to defend escaped slaves accused under the recently passed Fugitive Slave Act of 1850.[32] As Cincinnati was just across the Ohio River from Kentucky, Rehab PennsylvaniaOcular Inflammatory Disease

3/04/2012 8:17 PM  
Blogger Uno said...

leave presents in stockings on the night of December 24 was announced: the ride, with only a gift to a few, came into the room with the doors and left before the gift with kisses, the first ones to delete.
Elektroinstallation Münchenkeukendeur folie

3/07/2012 2:59 PM  
Blogger KinhMinh said...

wenden

Best Apps for iPad

A finalist in the 2003 Clemenger Contemporary Art Award, Kumentje won the National Aboriginal & Torres Strait Islander Art Award in 2008. Her work was shown in the major Indigenous art exhibition Papunya Tula: Genesis and Genius, at the Art Gallery of New South Wales. Working in synthetic polymer on linen or canvas

7/16/2012 10:13 PM  
Blogger Qpiercing said...

Nice pics! And nice hair cuts. short hair are evergreen. They always increases the charm of the face and look more stylish and more fashionable. Thanks for showing some types.

Tongue rings

8/29/2012 7:53 PM  
Blogger Unknown said...

Very nice! I look forward to visiting your blog again. Thank you for sharing with us! This website is great in providing the updated and latest fashion trends. I also want to share something from you, if you are a hunting lover. here--South Africa hunting package

10/11/2012 6:19 PM  
Blogger seoamine said...

I appreciate you and hopping for some more informative posts. happy new year 2016 new year 2016 happy new year 2016 images feliz año nuevo 2016 imagenes de año nuevo 2016 feliz año 2016 happy new year images 2016 new year 2016 images new year images 2016 bonne année 2016

10/14/2015 10:05 PM  
Blogger mmjiaxin said...

cheap jordan shoes
north face outlet store
ralph lauren outlet
ray ban outlet
winter coats
ugg boots
lacoste pas cher
coach outlet
ralph lauren,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,ralph lauren italia,ralph lauren sito ufficiale
the north face outlet
snapbacks wholesale
nfl jerseys
coach outlet online
ray-ban sunglasses
pandora outlet
uggs outlet
louis vuitton outlet online
ed hardy clothing
tods outlet
snow boots
mm1130

11/30/2015 9:07 AM  
Blogger Dhoom said...

christmas Quotes
christmas messages
funny christmas quotes


merry christmas messages
merry christmas messages
merry christmas greetings

short christmas quote
Funny valentines day quotes
Funny valentines day quotes
Christmas Greetings

Christmas Wishes Images
Christmas Messages
Best Christmas Quotes
valentines day quotes
funny valentines day quotes

Happy Valentines Day Quotes
Happy New Year Wishes
Religious Christmas Quotes
Christmas Card Sayings

Christmas wishes messages
Christmas Tree Quotes
Christmas Card Message

12/14/2015 2:56 PM  
Blogger Dhoom said...

Christmas Images with Quotes
Christmas Messages For Friends
Merry Christmas Messages

Christmas Movie Quotes
Christmas Love Quotes For Her
Christmas Love Quotes For him
Christmas Wishes Quotes

Inspirational Christmas Quotes
famous christmas quotes
cute christmas quotes

christmas quotes for friends
short christmas messages
short christmas Quotes
funny Merry christmas quotes

Happy New Year Quotes
Happy Mothers Day
Happy Mothers Day 2016
Happy Mother's Day
Happy Mother's Day 2016
Happy Mothers Day
Happy Mothers Day 2016
Happy Mother's Day
Happy Mother's Day 2016

12/14/2015 2:57 PM  
Blogger Dhoom said...

Happy Mothers Day
Happy Mothers Day 2016
Happy Mother's Day
Happy Mother's Day 2016
Happy New Year
Happy New Year 2016
chinese new year 2016
chinese new year

Valentines day 2016
Happy Valentines 2016
Happy Valentines day
Valentine's day 2016
happy father's day
happy father's day 2016
father's day 2016

happy father's day
happy father's day 2016
father's day 2016

12/14/2015 2:58 PM  
Blogger Dhoom said...

happy valentines day quotes
valentines day quotes
Happy Valentine Day Quotes For Husband
Funny Valentines Day Quotes
Valentine Week List 2016
Valentines Day Quotes
Happy Valentines Day Quotes

Wishes Quotes Greetings
WishesQuotesGreetings
Sagar Solanki
http://www.wishesquotesgreetings.com/

Life Quotes
Famous Life Quotes
Best Life Quotes
Quotes about Life

Love Quotes
Famous Love Quotes
Best Love Quotes
Quotes About Love

12/14/2015 2:58 PM  
Blogger Unknown said...

Nice Share Thanks For The Post...

Happy New Year Wishes 2016
new year wishes quotes 2016
Happy new years wishes 2016
happy new years cards 2016
happy new year photo cards 2016
new year sms messages 2016
PSL T20 Pakistan Super League 2016

12/27/2015 6:17 AM  
Blogger Unknown said...

Happy propose day status for whats app, Facebook
best images for propose day Download
Teddy Day Images Wallpapers Pics Photos Hd download
Valentine day week schedule 2016
Top 10 Valentines day wishes for boyfriend, husband, girlfriend, wife, love.
www.99valentinesdayquotes.com/

1/20/2016 1:11 AM  
Blogger BlogSpark said...

Visit for all the latest updates about ICC T20 World CUp 2016:
http://t20-worldcup2016.in/introduction/icc-world-twenty20-india-2016-two-months-to-go/

1/23/2016 4:01 AM  
Blogger Unknown said...

Hello! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Many thanks
Happy Valentines Day Cards 2016
Valentines Day 2016 Greeting Cards
www.valentinesdaycards-2016.com
Valentinesdaycards-2016.com
Valentines Day Cards 2016
Download HD Valentines Day Cards 2016
Whatsapp Status Valentines Day 2016
Valentines Day Cards Wallpapers 2016
Happy Valentines Day SMS Shayari
Valentines Day Cards Gift Ideas

Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading through your articles.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal
with the same subjects? Appreciate it!

www.valentinesday2016-cards.in
valentinesday2016-cards.in
Valentines Day Cards 2016
Valentines Day 2016 Whatsapp Status
Valentines Day Love Wishes
Special Valentines Day 2016 Wallpapers
Valentines Day Romantic Hindi Shayari
Rose Day Shayari In Hindi 2016
Download Valentines Day 2016 Wallpapers
Valentines Day Greeting Cards

1/27/2016 8:37 PM  
Anonymous Anonymous said...


Thanks for the great post. Pretty good post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts.mothers day 2016,Happy Mothers Day 2016,mothers day gifts 2016,Mothers Day Cards 2016

1/30/2016 10:21 AM  
Blogger Unknown said...

Happy Valentines Day 2016
Happy Valentines Day Wishes 2016
Happy Valentines Day Cards 2016
Happy Valentines Day Messages 2016
Happy Valentines Day Jokes 2016
Happy Valentines Day SMS 2016
Happy Valentines Day Lines 2016

2/06/2016 8:11 PM  
Blogger Unknown said...

So glad I stumbled upon your blog,You have shared some very nice information. Keep up the good work Happy Mother's Day Quotes

3/17/2016 8:15 PM  
Anonymous Anonymous said...

write name on happy mothers day 2016 quotes and images free online with our name generator website.
hapy mothers day quotes
hapy mother's day quotes
happy mother's day 2016 quotes
happy mother's day 2016
happy mothers day 2016
mother's day 2016
mothers day 2016
happy mother's day 2016 quotes and images
hapy mothers day wallapapers
hapy mother's day 2016 wishes
hapy mother's day 2016 images
hapy mothers day
mothers day quotes
happy mothers day quotes 2016

4/25/2016 3:53 PM  
Blogger Sheila Book said...

my name pix
AWESOME IMAGES AND BIRTHDAY CAKES WITH NAME
write name on cakes and jewerly
happy birthday cake with name
HAPPY ANNIVERSARY CAKE WITH NAMES WISHES
HAPPY BIRTHDAY CAKE IMAGES WITH NAME EDITOR

Happy Birthday Cakes Images and Birthday Wishes Pictures
happy birthday cakes with wishes for wife
happy birthday cakes with wishes for husband
happy birthday cakes with wishes for kids
happy birthday cakes with wishes for friends
happy birthday cakes with wishes for sister
happy birthday cakes with wishes for brothers
happy birthday cakes with wishes for bosy
happy birthday cakes with wishes for girls
happy birthday cake in heart shape hd images
chocolate birthday cake with wishes
Happy Birthday Cake With Wishes for janu
happy birthday cake with wishes for boss
happy birthday cakes with wishes for chachi

4/30/2016 9:52 PM  
Blogger Mohamed Ali said...افضل شركة تنظيف خزانات ومنازل وشقق بالمدينة المنورة شركة غسيل خزانات ومكافحة حشرات بالمدينة المنورة ونقل عفش بالمدينة المنورة مؤسسة صفوة المدينة
شركة غسيل خزانات بالمدينة المنورة
شركة نقل اثاث بالمدينة المنورة

5/03/2016 4:53 PM  
Blogger Mohamed Ali said...


شركه تنظيف منازل بالمدينه المنوره
لديه القدرة على العمل فى جميع شتى مجالات التنظيف بالمدينة المنورة لذلك ننل ثقة عملاؤنا بكل مصداقية عاليه حتى نكسب احسن شركة تنظيف بالمدينة المنورة
تنظيف شقق بالمدينة المنورة تنظيف فلل بالمدينة المنورة تنظيف خزانات بالمدينة المنورة
شركة تنظيف منازل بالمدينة المنورة
شركة مكافحة حشرات بالمدينة المنورة
شركة كشف تسربات المياه بالمدينة المنورة
شركة تنظيف كنب بالمدينة المنورة
شركة غسيل وتنظيف خزانات بالمدينة المنورة
شركة نقل عفش بالمدينة المنورة
شركة تنظيف بالمدينة المنورة

5/03/2016 4:53 PM  
Blogger Mohamed Ali said...شركة مكافحة حشرات بالدمام والقطيف وراس التنورة وبقيق انوار يطبية لتنظيف المنازل
وتنظيف الخزانات بالقطيف وتنظيف الشقق والبويت وتنظيف العمائر والفلل بالدمام والقطيف وراس التنورة وبقيق ومكافحة البق والنمل الابيض بالقطيف والدمام
شركة مكافحة الحشرات بالخبر
شركة مكافحة الحشرات بالقطيف
شركة مكافحة النمل الابيض بالدمام
شركة مكافحة البق بالدمام
شركة مكافحة الصراصير والبق بالدمام
شركة تنظيف بالدمام
شركة مكافحة النمل الابيض بالقطيف
شركة مكافحة النمل الابيض بقيق
شركة تنظيف خزانات بالقطيف
شركة تنظيف ارضيات بالدمام
شركة تنظيف ارضيات بالقطيف
شركة تنظيف منازل بالقطيف

5/03/2016 4:54 PM  
Blogger Unknown said...

happy father's day 2016
happy father's day 2016 images
happy father's day 2016 pictures
happy fathers day quotes
happy fathers day quotes 2016
happy father's day 2016 greetings
father's day 2016
happy father's day 2016 wishes
happy fathers day 2016 sms
happy father's day 2016 quotes
happy father's day 2016 message

5/17/2016 8:53 PM  
Blogger Sheila Book said...

Happy Memorial Day 2016 Images
Happy Memorial Day 2016 Quotes
Happy Memorial Day 2016
Memorial Day 2016

5/19/2016 3:23 PM  
Blogger Unknown said...

Wimbledon 2016 Live
Wimbledon final 2016
Wimbledon final live streamWimbledon final live streaming
Wimbledon final live results
Wimbledon live

6/21/2016 11:29 AM  
Anonymous Norah said...

This is very amazing to see such work over here. http://slitheriomak.com/ | http://www.agariomak.com | http://www.happywheelsfun.com/ | http://www.bigfarmfun.com/ | http://subwaysurfergame.org Carry on the discussions over night.

6/27/2016 1:23 AM  
Anonymous Jediol said...

This is very amazing to see such work over here. Slither io skins | agario unblocked | http://happywheelsfun.com/ | http://bigfarmfun.com/ | subwaysurfergame.org Carry on the discussions over night.

6/27/2016 1:25 AM  
Blogger Unknown said...

http://euro2016live.org
Wimbledon tennis 2016
tour de france en direct
It is additionally a really sensible post that I actually enjoyed reading. it's not every day that I actually have the chance to examine one thing like this.

6/27/2016 1:28 AM  
Blogger Unknown said...


Happy Independence Day images 2016
Happy Independence Day Greetings 2016
Happy Independence Day Scraps 2016
Best Independence Day Messages 2016
Happy Independence Day Wallpapers 2016
Happy Independence day poems in English

Happy Deepavali Quotes 2016

Happy Deepavali Wishes 2016
box office collection

7/27/2016 3:16 AM  
Blogger Mamdouh said...

شراء اثاث مستعمل بالرياض
شراء الاثاث المستعمل بالرياض
محلات شراء الاثاث المستعمل بالرياض
ارقام الاثاث المستعمل بالرياض
حقين الاثاث المستعمل بالرياض
شراء اثاث مستعمل
شركة مكافحة حشرات بجدة
مكافحة حشرات بجدة
شراء الاثاث المستعمل بجدة ومكة

10/05/2016 1:37 AM  
Anonymous Happy New Year said...

merry christmas
merry christmas wishses
merry christmas images
merry christmas quotes
merry christmas pictures
merry christmas greeting cards
merry christmas wallpapers
happy christmas images
happy christmas wishes
happy christmas greetings cards
happy christmas quotes

11/15/2016 9:00 PM  
Blogger Unknown said...

Australian Open Live Stream
Australian Open 2017 Schedule
Australian Open TV Schedule


Australian Open Highlights
Australian Open 2017 Results
Australian Open 2017 Live Stream


Watch WWE Royal Rumble 2017
Watch WWE Royal Rumble 2017 Live Stream
Royal Rumble 2017

1/09/2017 7:46 PM  
Blogger Unknown said...

valentines day quotes
valentines day quotes funny
valentines day quotes for friends
valentines day quotes for her
valentines day quotes for him
valentines day quotes in malayalam
valentines day quotes movie
valentines day quotes for husband
valentines day quotes for best friends
valentines day quotes for girlfriend
valentines day quotes in telugu
valentines day quotes for family
happy valentines day quotes
valentines day quotes for wife
valentines day quotes tumblr
valentine day quotes in hindi
valentines day quotes for mom
valentines day quotes for singles


propose day photos wishes images
propose day wishes quotes sms
valentines day images
hug day sms messages wishes
kiss day sms shayari
valentines day status
valentines day quotes 2017
happy valentines day sms
valentines day messages

1/11/2017 7:04 PM  
Blogger Unknown said...

Thanks for the best blog.it was very useful for me.keep sharing such ideas in the future as well. Thanks for giving me the useful information. I think I need it!
BreakUp Day
Missing Day
Hug Day
Flirting Day
Valentine's Day
Slap Day
Confession Day

1/18/2017 7:03 PM  
Blogger kelinci said...

Great post. Thanks
Kelinci

1/23/2017 5:28 PM  
Blogger Unknown said...

valentines day gift ideas for boyfriend
things to do on valentines day 2017
valentines day ideas for school
valentines day costumes
valentines day costumes for girlfriend

1/25/2017 1:31 AM  
Anonymous zcoloringpages said...

http://filmschoolwtf.com/
http://topxbestlist.com/
http://fashionwtf.com/contact-us/
http://zcoloringpages.com/
http://zcoloringpages.com/popular-posts/

3/07/2017 8:18 PM  
Anonymous zcoloringpages said...


Hollywood Movies
Lists
2017 Fashion
2017 Wallpapers
Coloring Pages
Backgrounds 2017

3/07/2017 8:19 PM  
Blogger almostakbl said...


شركة شراء اثاث مستعمل بالرياض والقصيم وجدة
تقدم شركة المستقبل افضل الخدمات المميزة فى اعمال الشراء للاثاث المستعمل بالرياص ومن خلال اعلى الاسعار المميزة وتقديم المتخصصون فى اعمال الشراء للاثاث والتعرف على كافة التفاصيل ومن خلال الخبرة الواسعة فى هذا المجال من اكثر من 10 سنوات تقريبا ، فلدينا فريق متخصص من العمل المميز والخبرة التى تساعد فى انجاز مهام الشراء لابعد الحدود ومن خلال الاتصال بشركة المستقبل تقوم الشركة بارسال المندوب المتخصص فى اعمال الشراء لكافة القطع الاثاثية المتواجدة فى المكان .
شراء اثاث مستعمل بالرياض
هناك الكثير من السيدات التى تقوم باعمال الشراء للاثاث او رغبة فى تغير ديكور خاص بالمنزل او القيام بشراء تحف جديدة او انتيكات ، وتبقى مشكلة وهى القيام بالتخلص من الاثاث القديم مما يؤدى الى التعرض الى تركة فى مكان فى المنزل او خارج المنزل فى كلتا الحالتين يؤدى الى التعرض الى المشكلات فى الفوضى والازدحام .
تخلص من ترك الاثاث دون اى فائدة وتخلص من القيام بالاستعانة بالشركات او التجار حتى يتم القيام باعمال الشراء للاثاث بغرض التخلص منة فقط دون ان تستفد بالاسعار ، فشركة المستقبل من اهم الشركات التى تعمل على شراء القطع الاثاث المتواجدة فى المكان والاجهزة الكهربائية والمفروشات المتواجدة فتواصل على الارقام المتواجدة على الصفحة او اطلب الخدمة بشكل مباشر .
شركة شراء اثاث مستعمل بالرياض
كيف تتم اعمال الشراء للاثاث المستعمل بالرياض
تعتمد شركة المستقبل على عدد من الخدمات المميزة حتى تحقق افضل الخدمات التى تتناسب مع جميع عملائنا الكرام فى الشراء من اهم ما تقوم بية الاتى :-
1. 1- عند الاتصال بشركة المستقبل ترسل المندوب للمعاينة للاثاث المتواجد فى المكان ، او من الممكن ان يتم ارسال الصور عبر الحساب الخاص بالشركة لمعاينة الاثاث .
2. 2- الاهتمام باعطاء عملاء الشركة الاسعار الحقيقية والدفع عن طريق الكاش بشكل فورى عقب الاتفاق مباشرا .
3. 3- الاهتمام باعمال التغليف الخاصة بالشركة والنقل على دون ام يتم التعرض الى اى مصاريف اضافية .
4. 4- القيام بشراء كافة الاغراض المتواجدة لديكم فكلما ارتفعت قيمة القطع وزادة جودة والمتانة وصلاحيتة فى الاستخدام بعد ان يتم الشراء كلما كان اسعار مرتفعة .
5. شركة شراء اثاث مستعمل بجدة
6. محلات الاثاث المستعمل بجدة
عملية تقييم الاثاث وتسعيرة من الخدمات التى تتميز بية شركة شراء اثاث مستعمل بالقصيم ونهتم بتقديم خدمة عادلة سليمة تميزنا عن غيرنا من الشركات التى تعمل فى نفس المجال .
مميزات الاستعانة بشركة شراء اثاث مستعمل بجدة
ارقام الاثاث المستعمل
من اهم الخدمات التى استطاعت ان تنفرد بية شركة المستقبل هى سرعة تلبية طلب عملاء الشركة والاهتمام بتقديم الاسعار العادلة ، بالاضافة الى ان الشركة لديه فروع فى كل مكان فى المملكة من اجل ان يتم التخلص من كافة الاغراض المتواجدة واصبحت لا قيمة لة .

4/04/2017 6:13 AM  
Blogger افضل الخدمات المنزليه said...


شركة نقل اثاث
الاثاث من الاشياء التى نستطيع ان نبذل فية الكثير من الجهد والوقت من اجل ان يتم القيام باعمال النقل من مكان الى اخر سواء الى اى مكان فى المملكة او اى مكان خارج المملكة ، فاعمال النقل من الخدمات التى تبدو لنا انها سهلة وبسيطة الا انة فى نهاية الامر من الخدمات التى تؤدى الى التعرض الى مشاكل كثيرا من الصعب ان يتم القيام بحلها من الكسر شركة شراء اثاث مستعمل بالرياض
والخدش والتلفيات والضياع ،شركة قمم التميز من اهم وافضل الشركات التى تحقق اعلى مستوى من خدمات النقل للاثاث والقيام بالاتفاق مع مركز التعاون الخليجى من اجل ان يتم الحفاظ على الاثاث ضد اى مشكلة ، فاذا كنت فى حيرة من امر النقل فتاكد انك الان تمتلك افضل الشركات المميزة الخاصة باعمال النقل من خلال الاعتماد على توفير عدد من الخدمات المميزة . شراء اثاث مستعمل
شركة قمم التميز على وعى كبير باعمال النقل والتى تحقق افضل مستوى من خدمات النقل التى تؤكد ان الاثاث يتم الانتقال من مكان الى اخر دون ان يتم التعرض الى اى مشكلة من اهم الخدمات المقدمة الاتى :- شراء الاثاث المستعمل بالرياض
شركة تخزين اثاث
شراء اثاث مستعمل شمال الرياض
تخزين الاثاث من المهام التى نجتاج الية فى اوقات معينة اثناء الانتقال من شقة الى اخر او القيام بالسفر لفترات طويلة ، فالحرارة المرتفعة والرطوبة والاتربة الناعمة تؤدى الى ظهور التشققات و تؤدى الى التكسير المفاجىء للاخشاب ، فاذا كنت فى حيرة من اعمال النقل فتعاون مع شركة المتخصصة فى اعمال التخزين من الامور التى لابد من القيام بية بطريقة مميزة على ايدى متخصصين فى القيام بهذة الخدمة شركات شراء الاثاث المستعمل بالرياض
شركة قمم التميز من اهم الشركات التى تقوم بانشاء مستودعات طبقا لمعاير ذات جودة مميزة والتى تساعد فى الحفاظ على الاثاث ضد اى عيوب او اى مشكلات ارقام شراء الاثاث المستعمل بالرياض
تظهر مع مرور مدة التخزين بالاضافة الى ان المستودعات مقسمة من الداخل الى اماكن مخصصه للزجاج واماكن مخصصة للاخشاب وهكذا حتى يتم الحفاظ على الاثاث فعليك ان تتعاون وتتواصل مع الارقام المتواجدة على الصفحة من اجل ان تتم الحفاظ على الاثاث ضد اى تغيرات من الممكن ان تحدث ، بالاضافة الى اننا نقدم عقود مميزة فى اعمال التخزين فى مقابل ارخص الاسعار
محلات شراء الاثاث المستعمل بالرياض
حقين شراء الاثاث المستعمل بالرياض

4/12/2017 1:00 AM  
Blogger badmanlive said...


What's Going down i am new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively useful and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & aid different users like its helped me. Great job.
Wimbledon 2017
Wimbledon 2017 live
Wimbledon 2017 live stream
Wimbledon 2017 live streaming
Wimbledon 2017 schedule
Watch Wimbledon live

6/15/2017 3:37 PM  
Blogger Unknown said...


Amazing work. Visit:
Wimbledon 2017 live

7/01/2017 9:08 PM  
Blogger شركة تنظيف said...

شركة المثالية للتنظيف بالدمام
شركة تنظيف بالخبر

7/03/2017 6:46 PM  
Anonymous شركة ضي الرحمن said...

Installation company-repellent bathroom Dammam

شركة مكافحة حشرات بالدمامشركة مكافحة حشرات براس تنورة
شركة مكافحة حشرات بالدمام

7/16/2017 3:20 AM  
Blogger Unknown said...

ghar baithe paise kaise kamaye
earn money with facebook
earn money from home
how to make money online in india
make money with facebook
how to make money online in hindi
make money from facebook
ghar baithe paise kamane ka tarika
part time online jobs
how to earn money from facebook
ghar baithe business
how to make money on facebook
part time job at home
ghar baithe paise kamaye

7/16/2017 2:03 PM  
Blogger لمار ابراهيم said...

Company cleaning boards Jubail

Cleaning company of Qatif boards

7/17/2017 1:53 AM  
Blogger لمار ابراهيم said...

Company cleaning boards Jubail

Cleaning company of Qatif boards

7/17/2017 1:54 AM  
Anonymous sfwet-eldammam said...

شركة تسليك مجارى بالجبيل

شركة مكافحة نمل ابيض بالخبر

شركة مكافحة النمل الابيض بالدمام

شركة تنظيف موكيت بالدمام


Company cleaning boards Jubail

Cleaning company of Qatif boards

شركة تنظيف بالجبيل

شركة تسليك مجارى بالدمام

شركة تنظيف سجاد بالدمام

شركة تنظيف بالقطيف

7/18/2017 5:44 AM  
Blogger Unknown said...

The most unique way to celebrate Friendship Day would be hold a gathering for your favorate images,quotes,
hd wallpapers,messages,pics,photos and many more... Be that as it may, this thought needs a touch of arranging and exertion as you have to choose where to post(facebook,whatssapp,twitter,instagrame etc..) Once that is done, ring your pals and simply have your indulgence !

happy friendship day images

happy friendship day 2017

friendship day quotes

happy friendship day quotes

friendship images with quotes

friendship day messages

friendship day wishes

happy friendship day message

friendship day status
friendship day date

happy friendship day date

happy friendship day images

An extraordinary thought to praise friendship in an inventive way is make a blurb on Friendship Day this year.

friendship day 2017

friendship images

friendship day pic

friendship day pics

friendship day photos
For some the best sort of Friendship Day festivity is maybe a heart-to-heart converse with a best friend Sharing everything that has made a difference to you and your frinds for so......

friendship day wallpapers

photos of friendship

friendship quotes images


friendship images hd

7/21/2017 3:29 PM  
Blogger badmanlive said...


May I simply just say what a relief to discover someone that actually knows what they are talking about online. You actually know how to bring an issue to light and make it important. A lot more people ought to look at this and understand this side of the story. It's surprising you aren't more popular given that you definitely possess the gift.
game guardian apk download
download game guardian apk

7/29/2017 3:41 AM  
Blogger Unknown said...

us open live

7/31/2017 10:08 AM  
Blogger Himanshu Bansal said...


It's surprising you aren't more popular given that you definitely possess the gift.
god images
hindu god wallpaper

8/03/2017 2:08 PM  
Blogger المثالية للتنظيف said...


شركة المثالية للتنظيف بالاحساء

تقدم لكم افضل خدمات التنظيف ومكافحة الحشرات ورش افضل انواع المبيدات الامنة والفعالة بالمنطقة الشرقية وتضمن لكم العيض في منزل امن نظيف خالي من الحشرات باسعار مناسبة فتعد شركة المثالية للتنظيف بالاحساء افضل شركة تنظيف بالاحساء تواصلوا معنا من اجل الحصول علي خدمات الشركة بجودة واسعار رخيصة

شركة المثالية للتنظيف بالاحساء
شركة المثالية لمكافحة الحشرات بالاحساء

http://elmthaly-group.com/

8/31/2017 7:03 AM  
Blogger المثالية للتنظيف said...شركة تنظيف منازل بالاحساء

معنا مع شركة تنظيف منازل بالاحساء لدينا خدمات تنظيف متكاملة بالاحساء والمنطقة الشرقية نظافة شاملة مع التعقيم والتلميع ارضيات وجدران ووجهات اسعار مناسبة وجودة 100% تتوافر فقط مع افضل شركة تنظيف بالاحساء

تواصلوا معنا لمعرفة العروض والاسعار والخدمات المقدمة والخصومات المتوفرة مع شركة المثالية للتنظيف بالاحساء او زورا موقعنا للحصول علي كافة المعلومات

http://elmthaly-group.com/%D8%B4%D8%B1%D9%83%D8%A9-%D8%AA%D9%86%D8%B8%D9%8A%D9%81-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B2%D9%84-%D8%A8%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AD%D8%B3%D8%A7%D8%A1/

8/31/2017 7:05 AM  
Anonymous all job notifications said...

kpsc thulasi

PSClogin

kerala psc thulasi

kpsc login


psc thulasi


kerala psc login


kpsc thulasi login

kpsc thulasi

9/01/2017 5:52 PM  
Anonymous all job notifications said...

kpsc thulasi

PSClogin

kerala psc thulasi

kpsc login


psc thulasi


kerala psc login


kpsc thulasi login

9/01/2017 5:53 PM  
Blogger شركة خدمات المنازل said...

أفضل شركات كشف تسربات المياه وصيانة المنازل بشكل صحيح بما يرضى جميع العملاء فإذا كنت تعانى من مشاكل تسربات المياه ما عليك سوى الإتتصال على شركة ساحة الرياض لخدمات كشف وصيانة التسربات

كشف تسربات
كشف تسربات المياه

12/09/2017 9:17 PM  
Blogger شركة خدمات المنازل said...

أفضل شركات كشف تسربات المياه وصيانة المنازل بشكل صحيح بما يرضى جميع العملاء فإذا كنت تعانى من مشاكل تسربات المياه ما عليك سوى الإتتصال على شركة ساحة الرياض لخدمات كشف وصيانة التسربات

عزل مائى وحرارى
عزل الأسطح

12/09/2017 9:20 PM  
Blogger مدونه ماهر السعودي said...

كشف تسربات
عزل مائي وحراري
تنظيف منازل
نقل الاثاث
ترميم وصيانه
تسربات الحمامات
رش مبيدات
عزل شينكو
تسربات الكهرباء

12/19/2017 4:15 AM  
Blogger Unknown said...


Sebagai agen judi online poker terbaik dan terpercaya
kami hadir memberikan pelayanan dan kenyamanan untuk semua yang hobi bermain judi poker
dapatkan promo bonus member baru dan raih jutaan rupiah jackpotnya.
Bagi yang gemar bertaruh angka judi togel maupun
permainan togel online bisa langsung daftar dan bermain,
kami berikan cashback 5% dan referral 1% untuk member yang sudah bergabung.

12/23/2017 3:40 PM  
Blogger Unknown said...


I must say you had done a tremendous job,I appreciate all your efforts.
Thanks alot for your writings.
Waiting for a new 1...Please visit our wonderful and valuable website-
For More Details Visit are Official Websites :
AGEN BOLA ONLINE

12/23/2017 3:41 PM  
Blogger Unknown said...

Republic Day Shayari
Republic Day Wishes in Hindi

Republic Day Images
Republic Day Wallpapers

Republic Day pictures
Republic Day Photos


Republic Day Wishes
Republic Day Messages
Republic Day Greetings

Republic Day Shayari
Republic Day Wishes in Hindi

Republic Day Wishes in English
Republic Day Wishes Wallapers

12/31/2017 2:36 PM  
Blogger Ahmed Shaban said...

شركة العربي لعزل الخزانات بحائل فلا تقلق عزيزى العميل فشركتنا شركة تنظيف خزنات بحائل متنوعه فى تقديم خدماتها لجميع العملاء فى المساحات المختلفه فان ما يميز شركتنا شركة تنظيف وتعقيم وعزل خزانات بحائل هو السرعه فى الاداء والمصداقية فى المعامله
شركة عزل خزانات بحائل
شركة العربي لكشف التسربات المياه بحائل تقدم افضل الخدمات التييحتاج اليها العميل والتى تساعد علي القيام بعملها دونان يتعرض ااى جزء بالمنزل لاى نوع من انواع الضرروقد يكون من افضل التعاملات التى يجربها العميل مع احد شركات كشف تسربات المياه

شركة كشف تسربات بحائل

تهتم الشركة أساسا بنقل الآثاث بحائل لتوفير الجهد والعناء في النقل على عملائها، فهي لديها القدرة على ذلك بمعاونة طاقم من عمالها وفنييها بكل سرعة واحترافية، حيث يقومون بفك الآثاث من مكانه القديم ونقله بالكامل
شركة نقل عفش بحائل

فقد تحتاج مكافحة الحشرات وخصوصا النمل الابيض إلى شركة تكون متميزة ورائدة في مجال القضاء على حشرة النمل الابيض للأبد فقد تزداد الحشرات في الدول العربية عموما وذلك لارتفاع درجة الحرارة وخصوصا حشرة النمل الابيض الضارة جدا والخطيرة وللتعرف اكثر عليها اتبع هذا الرابط
'''
شركة مكافحة نمل ابيض بحائل

شركة العربي هي الشركة الأولي في مكافحة الحشرات بجميع أنواعها والقضاء عليها وإبادتها نهائيا بدون عودة مرة أخري إلى المكان الذي قمنا فيه بمساعدتك على القضاء على الكابوس المزعج والمرعب وهو وجود الحشرات بأي نوع كان سواء زاحفة أو طائرة أو غيرهم من الحشرات التي تضر بالإنسان خاصة وبالبيئة عامة
شركة مكافحة حشرات بحائل
تعتبر شركة العربي لنقل الآثاث بمدينة حائل شركة عملاقة ومعروفة في هذا المجال، حيث تمتاز بسياراتها الحديثة والمتطورة في نقل الآثاث، فهي تحافظ على مقتنيات آثاثك من بداية نقلها إلى توصيلها إلى منزلك بدون تعرضها للكسر وبسرعة فائقة
شركة نقل اثاث بحائل

1/08/2018 2:30 PM  
Blogger Ahmed Shaban said...


شركة العربى لتنظيف الخزانات بحائل تقدم لكم افضل المدربين المتميزين في استخدام افضل الالات والمعدات الحديثه لاتمام عملية تنظيف الخزانات في المنشات والمنازل وغبرها من الاماكن التى قد يتواجد فيها الخزانات تحت اشراف فنيين متميزين
شركة تنظيف سجاد بحائل
شركة تسليك مجارى بحائل و بالشرق الاوسط و وبجميع انحاء المملكة العربية السعودية نحن هل تبحثون عن أفضل شركات تسليك المجارى هل تريدون التخلص من كافه المشكلات المتعلقه بالصحة ومشكلات التنظيف التى تسببها المجارى من روائح وقازورات هل ليس لديك الوقت الكافى للبحث كثيرا عن شركات تسليك المجارى وتحاول الوصول الى حلول من شركات متميزة وذات كفاءة عاليه وخبرة محترفه
اهلا ومرحبا بكم عملائنا الكرام
شركة تسليك مجارى بحائل
شركة عربي مميزة في مجال التنظيف ولدينا عماله مدربة علي اعلي مستوى اهلا ومرحبا بكم عملائنا الكرام
شركة تنظيف بحائل
ولدينا خدمة تنظيف الخزانات من اهم الخدمات لدينا فاالعمال يبزلون جهدا كبيرا كلى تحصل على الدقة والجودهفي الاداء مع حسن المعامله
شركة تنظيف خزانات بحائل
فشركتنا لديها خدمة تنظيف الفلل والقصور والشقق والشركات واعمال البناء والمطاعم وغيرها فاذا كنت تريد تنظيف البيت كاملا من الداخل ومن الخارج او جزء منه مثل المجالس او السجاد والموكيت وغيره
شركة تنظيف مجالس بحائل
ى شركة العربى نقدم خدمة تنظيف المنازل نسعى دائما الى الافضل ولنا مميزات عديده ومختلفه وجديده اذا كنت تريد تنظيف بيتك فلا تبتعد عن شركة العربى لتحصل على الدقه والجوده فى الاداء مع حسن المعامله
شركة تنظيف منازل بحائل
فنحن نقدم لكم افضل المدربين المتميزين في استخدام افضل الالات والمعدات الحديثه لاتمام عملية تنظيف الخزانات في المنشات والمنازل وغبرها من الاماكن التى قد يتواجد فيها الخزانات تحت اشراف فنيين متميزين
فشركتنا لديها خدمة تنظيف شقق ومنازل واعمال البناء والمطاعم وغيرها فاذا كنت تريد تنظيف البيت كاملا من الداخل ومن الخارج او جزء منه مثل المجالس او السجاد والموكيت وغيره
شركة تنظيف موكيت بحائل
ذا كنت تريد عميلنا العزيز او تتمنى الحصول على اعلى مستوى من مستويات التنظيف التى تحلم بها فان شركة العربى لجلى البلاط بحائل تقدم لك ماتتمناه بسهوله تامه حيث تقوم بتنظيف البيوت والقصور والفلل والشقق والمدارس والمنازل والمكاتب وتقوم بتنظيف الارضيات والركن والرخام والتخلص من الشحوم والصدا التى تتواجد على الاسطح وكل ذلك نقوم به باستخدام الة البخار الحديثه التى تعمل على ازالة البقع بسهوله
شركة جلى بلاط بحائل

وللاستعلام عن اى شى اخر يرجى الاتصال بخدمة العملاء لدينا

1/08/2018 2:31 PM  
Blogger anosh said...

شركة نقل أثاث بالرياض...شركة خبراء المملكة
شركة تركيب باركية بالرياض
عندما يفكر أحدنا في الانتقال للعيش في منزل جديد، يشعرفجأة وكأنه يحمل أثاثه ومقتنياته فوق ظهره، من فرط التفكير في كيفية نقل الأثاث إلى المكان الجديد والأضرار المحتملة والخوف على المقتنيات النفيسة والقطع الحساسة والأغراض القابلة للكسر، وما تحتاج إليه من تعبئة وتغليف ونقل، لكنها مشكلة أصبحت محلولة بوجود شركات متخصصة في نقل الأثاث سواء إلى منزل جديد أو للتخزين لحين الانتهاء من صيانة المنزل أو السفر وما إلى ذلك
شركة تركيب اثاث ايكيا بالرياض
شركة تركيب ستائر بالرياض
شركة تنظيف مكيفات بالرياض
شركة تركيب غرف نوم بالرياض

1/18/2018 6:25 AM  
Blogger Unknown said...

افضل شركه عزل مائي وحراري يقوم العزل الحراري بحمايه المنازل من الحرارة وتساعد علي حمايه الاسطح والجدران العزل الحرارى من افضل العوازل يساعد علي حمايه المنازل ويخفض الحرارة بشكل طبيعي
كشف تسربات المياه
كشف تسربات المنازل
كشف تسربات
عزل مائى وحرارى
شركة عزل مائي وحراري بالرياض
شركة عزل فوم

1/24/2018 8:57 PM  
Blogger شركة المنزل السعودى لكشف تسربات المياه said...

شركة المنزل السعودى أفضل شركة متخصصه في عزل الأسطح والعزل المائى والحرارى وعزل الخزانات وعزل الأسطح فلا تتردد في حماية المنازل مع شركة المنزل السعودي
Saudi House Company is the best company specializing in surface insulation, waterproofing, thermal insulation, insulation of tanks and surface insulation.
كشف تسربات المياه بجده

شركة المنزل السعودى متخصصه في كشف تسربات المياه وعزل الأسطح وحل مشاكل التسربات وتنظيف المنازل ورش ومكافحة الحشرات
عزل مائى وحرارى
عزل الأسطح
كشف تسربات بالطائف
كشف تسربات بجده
عزل مائى وحرارى بالطائف
عزل الأسطح
عزل خزانات بالطائف
شركات العوازل
شركات العزل

2/04/2018 7:04 PM  
Blogger رجب البرنس said...

السلامه عليكم ورحمة الله وبركاته نحن فى شركة الكمال نقوم بافضل واقوى المبيدات العالميه الموجودة

التى تقضى على جميع الحشرات الطائره والزاحفة وابادة الحشرات
شركةمكافحة حشرات بالطائف
شركة مكافحةحشرات بجازان
شركة مكافحة حشراتبحائل
والسلامة عليكم وحمة الله وبركاته

3/14/2018 5:32 AM  
Blogger Unknown said...

Al Safar Cleaning Company is one of the best cleaning شركة الصفرات لعزل الاسطح بالرياض companies in Riyadh. We always strive to be the best general cleaning company in Riyadh. We also provide the best cleaning and cleaning services that you may get. Therefore, شركة الصفرات للتنظيف بالرياض our company works to provide all the means شركة الصفرات لرش المبيدات بالرياض to meet our customer service and maintain leadership and quality. The service is continuous as the company شركة الصفرات لنقل الاثاث بالرياضoffers the best of its services in the field شركة الصفرات لكشف تسربات المياه بالرياضof cleaning and it is one of the most important characteristic of us because our company is characterized شركة الصفرات لتنظيف الخزانات بالرياضby honesty, accuracy and speed in the completion of the tasks required of them in the fullest possible.
The company is one of the most professional شركة الصفرات لمكافحة الحشرات بالرياضand leading companies in the field of cleaning houses. We provide all cleaning services by cleaning houses, houses, apartments, villas, etc. Our company is one of شركة الصفرات لتسليك المجارى بالرياض the best companies in the field of cleaning in Riyadh. We also use the best non-harmful and odorless cleaning materials to maintain your health.

3/20/2018 10:37 PM  
Anonymous Get well soon said...

Luxury Cars

Luxury Car Brands

Car insurance Quotes

3/27/2018 3:38 PM  
Blogger Unknown said...

افضل شركة تنظيف مسابح بالرياض

ارخص شركة تنظيف مسابح بالرياض

تنظيف مسابح بالرياض

تنظيف مسابح

نظافة مسابح

شركة تنظيف مسابح بالرياض

شركة تنظيف المسبح

5/27/2018 5:42 AM  
Blogger hamed221 said...

Check out the tips here for your bachelor party and how that coincides with whats going on here. More info for all types of ideas located in Nashville Tn.
رضا بهرام

9/22/2019 6:21 PM  
Blogger menna said...

فرسان العرب
افضل شركة مكافحة ثعابين الرياض
ارخص شركة مكافحة ثعابين الرياض
شركة مكافحة الباعوض الرياض

6/06/2021 3:20 AM  

Post a Comment

<< Home